Zemětřesení na Korsice

Datum: 15/07/2011

Exkurze-lokality-výpravy


Korsika, 7. července 2011, 21:21 SELČ

Zemětřesení o síle 5,3 magnituda mělo epicentrum 5,9 km pod mořem, zhruba 180 km jižně od Nice a 90 km západně od Ajaccia. Otřesy, které nezpůsobily žádné škody ani zranění, byly cítit nejen na blízké Korsice, ale i na celém pobřeží Provance až k Marseille.

České turistky, které shodou okolností trávily právě dovolenou v Cargése na západním pobřeží Korsiky, popsaly své bezprostřední dojmy takto:

E.S.: "Seděly jsme na verandě apartmánu, když jsem zaslechla něco jako hřmění. Dunivý zvuk sílil, asi po deseti 10 vteřinách utichl. Vzápětí se pod námi začaly třást židle a roztřáslo se nádobí i sklenice na stole. Všechny jsme se lekly, vstaly, ale otřesy trvaly krátce, nějakých 5 vteřin, takže se brzy vše zklidnilo."

N.S.: "Všimla jsem si, že se s námi třesou židle, sklenice na stole cinkaly, napadlo mě, že se převrhnou. Měla jsem pocit, že vnímám chvění zdí."     

Cargése je jedním z nejblížších osídlených míst vzhledem k epicentru. Pobřeží formují červenavé porfyry, místy silně rozrušené příbojem. Více v Poznámkách z výletu na Korsiku.

 

Podrobnosti k zaznamenanému zemětřesení:

 http://www.youtube.com/watch?v=xOVwtoz-f_w

http://tn.nova.cz/zpravy/zahranici/korsikou-otraslo-nejsilnejsi-zemetreseni-za-40-let.html