Slepečská rokle

Datum: 12/12/2011

Exkurze-lokality-výpravy


50°16'46.377"N, 14°47'35.047"E

Jdeme-li z Benátek nad Jizerou podle řeky po zelené turistické značce, cesta nás vede po úpatí svahu, na jehož jihovýchodní a jižní stráni se v šestnáctém století rozkládaly vinice. Postupně se vzdalujeme od řeky, až po necelých dvou kilometrech dojdeme k místu, kde napravo odbočuje nezpevněná cesta (tato odbočka se nachází asi 200m před Kochánkami). Stačí po ní popojít pár kroků a jsme uprostřed opuštěného stěnového lůmku. Moc pěkný úvoz pokračuje dál vzhůru roklinou skrze území přírodní památky Slepeč, ale my jsme u cíle. V lomu, kde se dříve těžil pískovec, je odkryto jizerské souvrství, tedy vrstvy patřící do středního turonu. Zdejší svrchnokřídové sedimenty jsou zhruba 91 mil. let staré.

Ve spodní části profilu jsou popraskané, ale pevnější lavice  pískovců a vápenců, nad nimi leží vrstva slínů a křehkých drobivých pískovců (předěl je místy velmi dobře viditelný - viz obrázek vpravo dole). Přístup trochu znesnadňuje hustý náletový porost, když se jím prodereme, lze na některých místech vystoupat sutí až do třetiny výšky stěny. 

Spodní vrstvy obsahují četné chodbovité ichnofosile, které běžně nácházím v lese na Voškové, sedmdesát kilometrů západně odsud. Bez velkého úsilí tu lze najít fosilie mlžů, včetně inoceramů. Popisována je tu další typická křídová fauna, včetně ramenonožců, jehlic živočišných hub, zbytků ryb, atd. Jeden ze svých nálezů si troufám (s přispěním fantazie) označit za belemnita.

Obr. dole: negativní otisk mlže

Obr. dole: ichnofosile (stopy po hrabání mlžů)

Oba "červené" obrázky dole snad dokumentují úlomek belemnita (měřítko na ploše obrázků.)