Sebastien Steyer: Země před dinosaury

Datum: 26/12/2011

Knihy-články-recenze


Úžasná knížka s překrásnými ilustracemi od Alaina Bénéteau. Není z toho druhu výpravných publikací, které se kupují školákům kvůli pěkným obrázkům, ale posloužit tak může. Od ostatních čtenářů se žádá trochu větší soustředění. Bohužel, slabinou knihy je překlad. Text není úplně jednoduchý sám o sobě, ovšem v podobě, jak nám ho tu předládají překladatelé a redaktoři, je to chvílemi hotový rébus. 

200 stran texu, desítky prvotřídních ilustrací tištěných na křídě.  Vydalo nakl. Belin, 2009 ("překlad": Ottovo nakladatelství, 2011)  

Cena: 289,-Kč (2011)

"Lze si představit, že čím je vznik ektodermálního záhybu pozdější, tím je růst proximálně-distálních přívěsků delší a tím více endoskeletálních elementů ploutev obsahuje. Takový "timing" by také mohl vysvětlit, proč prsní ploutev ryby Danio rerio má jen velmi málo endoskeletálních elementů, zacímco u latimérie má ploutev kosti homologické kostem stylopodu a zeugopodu u tetrapodů. Navíc, protože u tetrapodů se netvoří ektodermální záhyb, pokračují signály apikální ektodermální liště k růstu a umožňují množení buněk, jež je základem pro vznik prstů."  

Pozn.: V souvislosti s rodem Microbrachis se na str. 111 připomíná karbonský tetrapod ze sk. Lepospondyli nalezený v Nýřanech.