Schamhaupten

Datum: 08/12/2012

Exkurze-lokality-výpravy


48°55'14.313"N, 11°34'49.396"E

Při návštěvě Bavorska doporučuji navštívit neaktivní lom v Schamhauptenu. Lom je zcela k dispozici sběratelům. Brýle a kladiva si lze vypůjčit na místním úřadu (1 EUR/hodinu, telefon je uveden u vstupu). Přímo nad lomem je malé parkoviště, ke kterému vás navedou nepříliš nápadné směrovky "fossilien steinbruch" (první je při odbočce z hlavní silnice ke kostelu). Na místě není žádný dozor, o zásadách bezpečného pohybu se informujte z tabla při vstupu. Platí zde obecné pravidlo, že fosilie, u nichž rozpoznáte předpokládanou hodnotu větší než 5000 EUR, by měly být předloženy v některém z muzeí nebo výzkumných pracovišť. V takovém případě můžete počítat s nálezným (tj. asi 10%). To byste ale museli mít extra štěstí. 

Po obvodu je rozmístěno několik informačních tabulí, které osvětlují geologické souvislosti, charakter a původ nejčastěji nalézaných fosilií, i způsob, jak je ve světlých vápencových deskách hledat. 

 

Zdejší světlé vápence vznikly ze sedimentů jurských lagun. Fosilie v nich bývají uchovány s jemnými detaily. Nejčastějšími nálezy jsou koprolity, šupiny ryb, jehlice hub, amonité a jejich aptychy či belemnité. Jurská fauna známá z vápenců dobývaných v této oblasti, např. v okolí Solnhofenu nebo Eichstattu, je mnohem rozmanitější, takže není vyloučeno, že se vám pod kladívkem vyloupne třeba langusta. Překrásné nálezy si můžete prohlédnout např. v muzeu v Eichstattu (muzeum sídlí v zámku nad městem) nebo v Gunzenhausenu (průvodce ZDE). Obě muzea jsou v provozu celoročně.     

Při přebírání suti jsme toho ve dvou moc nenašli, jen jeden otisk amonita (obr. dole vlevo) a nějaké koprolity (obr. dole vpravo). Za zmínku ovšem stojí velké množství krásných dendritů i desek "ozdobených" solemi manganu a železa tak, že věrně připomínají ohoblované dřevo.