Sbírka Václava Stoupla

Datum: 30/07/2011

Varia


Stálá expozice minerálů a fosilií ve Vískách u Boskovic

Expozici minerálů a zkamenělin jsem navštívil v malé obci Vísky na Boskovicku. Její majitel a správce pan Václav Stoupal se věnuje sběru minerálů a zkamenělin ("sciplin" - čti "chcíplin" - jak je nazývá) už bezmála čtyřicet let. Základem sbírky je zhruba 2000 vystavených minerálů. Sbírka je předvedena prakticky celá, protože malé muzeum nemá žádný depozitář.

Několik desítek fosilií tvoří početně okrajovou, ale obsahově zajímavou část expozice. Mezi vystavenými kusy lze najít ryby, krytolebce, pěkné amonity, ježovky i několik  trilobitů. Některé z fosilií byly muzeu darovány, ale řadu z nich nalezl pan Stoupal sám. Kolekce tak nepochybně reprezentuje alespoň část fosilní fauny typické pro tamní kraj, jenž je, jak známo, na fosilní nálezy velmi štědrý. Uspořádání expozice nemá zcela pevný rámec, u některých exemplářů chybí údaje o místě nálezu, o časovém zařazení či bližším druhovém určení. Na druhé straně je třeba uznat vysokou estetickou úrověň muzea i milý, přátelský způsob prezentace. Exponáty jsou v úhledných skříňkách, vše je udržované, dobře osvětlené a přístupné. Pan Stoupal není profesionál a také si na něj nehraje. Má rád kameny a usiluje o to, aby se i druzí mohli těšit z nálezů, které se do jeho vitrín zatoulaly. Jako laik si netroufám posuzovat odbornou hodnotu sbírky, ale není pochyb o tom, že se panu Stoupalovi podařilo pozoruhodné dílo. Není divu, že se vísecké muzeum dostalo před časem do hledáčku televizního pořadu Toulavá kamera.

Od r. 2005 je sbírka přístupná veřejnosti v prostorách obecního úřadu ve Vískách. Otevřeno je každou neděli od 14 do 17 hod., event. i v jiném čase po předchozí domluvě. Parkování možné vedle budovy školy. 

Kontakt: 731 258 171, 516 476 539

Dodatek (4.12.2011): Dnes jsem na jednom sběratelském webu narazil na osobní vzpomínku, kterou zde prostě musím uvést:

"V devíti letech mi řekl kamarád "Castro" o krytolebcích a naplánoval výpravu na Bačov. Tam jsme sice žádné nenašli, ale hned poté jsme se přesunuli do muzea ve Vískách. Na to, co jsem tu viděl, už nikdy nezapomenu. Tato soukromá sbírka minerálů a fosilií pana Václava Stoupala mně změnila život. Bylo tu plno různých krystalů všech barev a mnoho zkamenělých krytolebců, ryb, mlžů a jiných fosilií. Když se pan Stoupal dozvěděl, že sbírám zkameněliny, řekl mi, že až najde dalšího krytolebce, dá mi vědět a já si pro něj přijedu. Myslel jsem si, že to říká jen tak ze srandy. Asi za tři týdny mi "Castro" volal, že mám jet do Vísek. Od pana Stoupala jsem dostal pěkného krytolebce, zkamenělou rybku, a pár fosilních rostlinek. Pak mi ukázal pár minerálů a zeptal se, jestli je taky nechcu." 

To sedí. Zdroj: blog.cz/0901/o-mne" style="text-align: -webkit-auto; ">http://mineral-oukej.blog.cz/0901/o-mne