Opukový lom u Mutějovic

Datum: 07/08/2011

Exkurze-lokality-výpravy


Lom v opukách bělohorského souvrství

GPS: 50.20839N, 13.72733E

Plocha lomu je poměrně rozsáhlá, ačkoliv se to díky náletovému porostu nezdá. Zkameněliny se dají sbírat prakticky všude, v drtivé většině jde o mlže. Přesto nejsou zdejší fosilie tak uniformní, jak se na první pohled zdá. Vedle Inoceramů druhu Mytiloides odevšad vykukují Protocardie a Plagiostomy. K zajímavějším nálezům patří velmi dobře zachovalé odlitky měkkých těl mlžů, někdy uložené v původních schránkách, jindy zcela samostatně.

Na obrázku dole je zobrazena zkamenělina, která velmi sugestivně připomíná belemnita. K tomuhle závěru jsem ale dost skeptický, navíc je objekt v dost špatném stavu a bližší určení bude patrně obtížné. Musím také přiznat, že jsem tu nenašel ani úlomek amonita, takže nějaké hemžení hlavonožců se tu zrovna nekoná.   

Poměrně častým nálezem jsou rovné či mírně vinuté trubicovité útvary o šíři kolem 5-7mm a délce i přes 10 cm. Opticky připomínají rostlinné téky, ale vzhledem k okolnostem sedimentace (šelfové moře s hloubkou desítek metrů a s klidnějším sedimentačním režimem ve větší vzdálenosti od pobřeží) se spíše jedná o výlitky ichnofosilií. Tyto ani jiné domnělé ichnofosilie si netroufám interpretovat .

V nejspodnější části lomu lze snadno přistoupit k lomové stěně a prohlédnout si krasovatění opuk. Až téměř k lomu vede žlutá turistická značka, ve vzdálenosti asi 800m se nachází zřícenina hradu Džbán. I tam se dá hledat v mnoha výchozech, protože hrad stojí na opkuvém podloží. 

Více fotografií ke stažení ZDE